Ekonomi

ECB, iklim riskini ihmal eden bankaları cezalandırmakla tehdit ediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi bankalarını İklim ve Çevre (C&E) risklerini doğru şekilde ele almadıkları için sert bir uyarıda bulundu. Avrupa Merkez Bankası’nın denetim kurulu başkan yardımcısı Frank Elderson, Brüksel’de yaptığı konuşmada, bir sonraki son tarihe kadar risk yönetimi uygulamalarını iyileştirmemeleri halinde bankaların ciddi cezalarla karşı karşıya kalabileceklerini duyurdu.

Elderson, çevresel eksiklikleri gidermeyen finans kuruluşlarının günlük bankacılık gelirlerinin yüzde beşine kadar para cezasına maruz kalabileceğini vurguladı. Bu karar, bir dizi bankanın, C&E risk yönetimini faaliyetlerine dahil etmeye yönelik aşamalı yaklaşımın bir modülü olan, ECB tarafından Mart 2023’te belirlenen ara süreyi karşılayamaması sonrasında geldi.

Kasım 2020’de ECB, bankalar için bağlayıcı olmayan tavsiyeler yayınlayarak onları portföylerindeki karbonla ilgili varlıklarla ilişkili riskleri yönetmeye çağırdı. Bu yönergeler, borçluların çevresel etkilerden sorumlu tutulmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Ancak Elderson’un açıklamalarına göre pek çok banka artık uygun değerleme yapmamakta ve her bir portföydeki karbonla ilgili varlıkların yüzdesini açıklamamakta, dolayısıyla potansiyel bilanço risklerini göz ardı etmektedir.

ECB’nin risk stratejilerinin iyileştirilmesi yönündeki çağrısı, yaklaşan COP28 iklim zirvesinde de vurgulanıyor. Elderson, iki santigrat dereceyi aşma tehlikesi taşıyan ve potansiyel olarak yıkıcı sonuçlara yol açabilecek küresel ısınmanın hızlı ilerlemesi konusundaki endişelerini dile getirdi. Sağlam bir risk yönetiminin gerekliliğini vurgulayan Elderson, bu kritik konuları görmezden gelmeye devam eden banka başkanlarının yerindeliğini ve uygunluğunu sorguladı.

Elderson ayrıca bankalara, iklim ve çevre krizlerinden nasıl etkilendiklerini anlamak için müşterileriyle daha yakın ilişkiler kurmaları yönünde çağrıda bulundu. Son tarihin 2024 sonu olarak belirlenmesiyle birlikte bankalar, ECB’nin beklentilerine uyma konusunda baskı altında, aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Bu hamle, ECB’nin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik daha geniş çabaların bir parçası olarak finans şubesinde daha sıkı çevresel yönetişim uygulamaya yönelik kararlı bir hamlesine işaret ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

omerliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu